Nasz poradnik genealogiczny
Pytajcie, pytajcie, rodziców i dziadków, kiedy jesteście młodzi, bo kiedy Wy będziecie starzy ich już nie będzie...
Adam Hanuszkiewicz
Powyższy cytat może nie być dosłowny, ponieważ pochodzi z ustnej relacji. Idealnie oddaje jednak nie tylko charakter genealogii, ale i jej praktyczny początek. Zanim wybierzemy się do archiwów i parafii należy sięgnąć do najbogatszego i najłatwiej dostępnego źródła informacji, jakim są rodzice i dziadkowie. Szczególnie bezcenne są tutaj opowieści naszych babci. Problem polega jednak na tym, że kiedy jesteśmy młodzi, to jesteśmy też zbyt głupi, by dostrzec, jak cenne są te opowieści. Zwykle, miast ciekawić, denerwują starością i drażnią zbyt częstą powtarzalnością. Kiedy jednak mądrzejemy, to zwykle jest za późno i dziadków już nie ma.
Dlatego, jeśli masz to szczęście, że Twoi dziadkowie jeszcze żyją nie czekaj ani chwili, bo może być za późno. Nie jesteś ani za stary ani za młody. Niektórzy zrobili to w całkiem młodym wieku i nawet to opublikowali <<patrz>>. Nawet jeśli Cię to nie interesuje, nawet jeśli jesteś przekonany, że nigdy nie namalujesz żadnego drzewa - zrób to. Zajmie Ci to godzinę, może dwie, a ocalisz od zapomnienia cząstkę siebie. W dodatku sprawisz dziadkom niesamowitą przyjemność, o wiele większą niż kupiony prezent. Jeśli tylko możesz nagraj tę rozmowę, najlepiej od razu cyfrowo (MP3 itp.). Dla Twoich wnuków głos praprababci będzie niczym wyprawa w czasie. Nie zwlekaj, nie odkładaj, zrób tylko tyle, a już przy pierwszej takiej rozmowie dowiesz się rzeczy, o których nie masz pojęcia.
Wyniki swoich poszukiwań możesz zaprezentować na naszej stronie, a jak tego dokonać dowiesz się czytając dalej nasz poradnik.
Czytaj część pierwszą...